صفحه شخصی آیدا شیرانی   
 
نام و نام خانوادگی: آیدا شیرانی
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  طراح
تاریخ عضویت:  1390/11/26
 روزنوشت ها    
 

 طراحی مفهومی بنای یادبود کارگران قربانی جام جهانی قطر بخش معماری

6
دردناک است که فوتبال، ورزشی که باید باعث سرگرمی و شادی همه انسان‌ها شود، اینقدر آلوده به فساد و پلیدی شده است.

هزاران کارگر مهاجر تا به حال در جریان ساخت بناهای مرتبط با جام جهانی ۲۰۲۲ قطر درگذشته‌اند، طوری که سازمان عفو بین الملل، این روند را یک «برده‌داری عصر جدید» تلقی کرده است.

در اقدامی جالب، گروهی از معماران یک طراحی مفهومی جالب را برای بزرگداشت این قربانی‌ها پیشنهاد کرده‌اند.

این پیشنهاد البته مفهومی است و گمان نمی‌رود که دولت قطر در شرایطی که حتی اظهار نظر رسمی در مورد شرایط دشوار و غیرانسانی کارگرها نمی‌کند، هزینه ساخت چنین بنایی را بدهد.

این بنای یادبود به شکل یک ساختمان حلقوی توخالی ساخته شده از هزاران ستون سنگی در هم قفل‌شونده است. هر ستون، نمایانگر کشته شدن یک کارگر مثلا نپالی است. طراحی طوری صورت گرفته که بتوان به صورت مستمر بر ارتفاع این برج افزود.

معمارانی که این طرح را در ۱Week1Project پیشنهاد کرده‌اند، بر این باورند که اگر واقعا این برج ساخه می‌شد، به ارتفاع یک مایل یعنی حدود ۱۶۰۰ متر می‌رسید، چرا که تخمین زده می‌شود، اگر ساخت و سازها به همین صورت، بدون بهبود شرایط کارگران ادامه پیدا کند، حدود ۴ هزار قربانی بر جا خواهد گذاشت.

نمایش تأسف‌بار و مضحک فساد در فیفا همچنان ادامه دارد. همین هفته سپ بلاتر ادعا کرد که مرگ کارگران هیچ ربطی به فیفا ندارد و اصلا این کارگران به برکت جام جهانی، شرایط بهتری نسبت به زادگاه خود پیدا کرده‌اند. به علاوه این هفته شواهد بیشتری مرتبط با فساد و ارتشاء مسئولان بلندپایه فیفا منتشر شد.

امسال دو فعال حقوق بشر که برای تحقیق در مورد شرایط کارگران به قطر رفته بودند، مدتی ناپدید شدند. پیگیری‌های بعدی باعث شد که دولت قطر اعتراف کند که آنها را به دلایل نامشخص بازداشت کرده است، این دو بعد مدتی آزاد شدند، اما شرایط ناگوار کارگران و مرگ آنها به دلایلی مثل گرمای بیش از حد و ایست قلبی همچنان ادامه دارد.

مأخذ: 1pezeshk.com

شنبه 11 اردیبهشت 1395 ساعت 15:36  
 نظرات