صفحه شخصی آیدا شیرانی   
 
نام و نام خانوادگی: آیدا شیرانی
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  طراح
تاریخ عضویت:  1390/11/26
 روزنوشت ها    
 

 یک دفتر، یک پنجره ـ رتبه‌ی نخست معماری داخلی ساختمان‌های اداری ـ ۱۳۹۴ بخش معماری

7تجربه حضور در ساختمان های اداری با کیفیت فضایی رایج و فارغ از توجه به نور و دید مطلوب، خاطره اولین مواجهه ما با فضای کوچک مکعبی پروژه با پنجره ای تمام قد و تک درخت سبز را ماندگار نمود. خاطره ای که دستمایه ایده اصلی طراحی دفتر گردید. متراژ ۵۰ متری فضا و همچنین اعتقاد کارفرما مبنی بر ایجاد حس همدلی و همکاری در بین کارکنان سبب شد تا ایده کلان ساماندهی فضا، به صورت دفتر باز “open office” تعریف شود. بنابراین برخلاف روال معمول سلسله مراتب و طراحی دفاتر اداری، تقسیم بندی فضایی بصورت آزاد و بدون موانع بصری تعریف شد تا قاب پنجره اصلی و تک درخت آن ، سهم تمامی اعضای دفتر شود.

نیاز به تقسیم عملکردی فضا مطابق خواست کارفرما، با اضافه شدن مکعبی رنگی، هماهنگ با فضای مکعبی دفتر پاسخ داده شد تا با تفکیکی آزاد و ساده فضاهای تعریف شده ای را برای عملکردهای مختلف ایجاد نماید. پر و خالی مکعب رنگی به گونه ای طراحی شد که بخش پر مقابل فضای خدماتی موجود قرار گرفت و قسمت خالی همزمان با تعویض شیشه های مات موجود به شفاف، تصویر واضحتری از درخت سبز پشت پنجره ارائه داد.


ضلع مجاور قاب پنجره که به دلیل قرار گیری عناصر سازه ای و تاسیساتی دارای آشفتگی بصری بود ضمن قرار گیری قفسه های مورد نیاز کارکنان و یکپارچه شدن آن، با آینه پوشانده شد تا علاوه بر افزایش عمق دید و بزرگ تر نشان دادن فضا به تعبیر سهراب روی زیبای درخت پشت پنجره را نیز دو برابر کند.

در کنار پنجره اصلی،پنجره ی کوچک عمودی در کنج فضا وجود داشت که با برخاستن و حرکت لایه کف به سمت آن علاوه بر طراحی میز کارکنان و کشیده تر شدن فضای کوچک دفتر تعریف جدیدی از قاب پنجره عمودی و درخت کاج همسایه روبرو ارائه داد. مبلمان پروژه هم راستا با ایده اصلی و هماهنگ با کلیت فضا در قالب مکعبی خالص طراحی شد.نور پردازی پروژه نیز متناسب با هندسه هر بخش به صورت خطی در امتداد پنجره باریک عمودی و به صورت نقطه ای در مکعب زرد شکل گرفت.


اطلاعات عمومی پروژه :
نام پروژه : یک دفتر، یک پنجره
نشانی : اصفهان، خیابان میر، ساختمان میر، طبقه دوم، واحد ۸
شرکت مشاور : مهندسان مشاور فرم (فضا راه منظر)
معماران مسئول : علیرضا اقدامی، سپیده شکرچی زاده
همکار طراحی : فرناز ناصری بروجنی
تاریخ آغاز و پایان کار : تیرماه ۹۴
مساحت ساخته شده : ۵۰ مترمربع
نوع پروژه : اداری، طراحی داخلی
مدیر اجرایی پروژه : علیرضا اقدامی
گرافیست : نسیم عبدلی، سمیه سعیدی
عکاس : علیرضا اقدامی
جوایز :
رتبه‌ی نخست هشتمین دوره‌ی مسابقه‌ی معماری داخلی در بخش ساختمان‌های اداری، مجله‌ی «معماری و ساختمان»، ۱۳۹۴برگرفته از : mihanbana.com

سه شنبه 25 خرداد 1395 ساعت 16:06  
 نظرات