صفحه شخصی آیدا شیرانی   
 
نام و نام خانوادگی: آیدا شیرانی
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  طراح
تاریخ عضویت:  1390/11/26
 روزنوشت ها    
 

 نمونه‌ای از معماری نفیس ایرانی : خانه‌ی فراغت دبیرالملک بخش معماری

10


این بنا معروف به عمارت دبیرالملک متعلق به میرزا محمد حسین خان فراهانی ملقب به دبیرالملک می باشد. وی یکی از مربیان و کارگزاران دستگاه مستوفی گری دولت قاجار بوده و چندین سال منشی گری امیر کبیر را نموده است. دبیرالملک رساله انتقادی خود را در سال ۱۲۸۷ ه.ق تحریر نموده و از آن پس مورد بد گویی و بی مهری پادشاه قرار گرفت. وی از سال ۱۲۸۵ ه.ق تا سال ۱۲۸۷ ه.ق تولیت آستان قدس رضوی را به عهده داشته است.

عمارت دبیرالملک با تاثیرپذیری از معماری اروپایی تزیین گردیده و وجود درب و پنجره متعدد و تزئینات ویژه نمای جنوبی آن کاملا شاخص و از لحاظ بصری جلوه ای خاص به آن بخشیده است. ملک مذکور در تاریخ ۱۶/۱۲/۱۳۸۴ شمسی طی شماره ۱۴۶۱۵ به ثبت میراث فرهنگی رسیده و در طول سال ۱۳۸۵ لغایت ۱۳۸۷ شمسی به سفارش شهرداری منطقه ۱۲ توسط استاد امرالله سلیمی مرمت و بازسازی و در اسفند ۱۳۸۷ شمسی افتتاح شد. هم اینک به عنوان خانه اسباب بازی ویژه کودکان کار و خیابان فعالیت می کند.

خانه تاریخی کوچه فخرالملک(دبیرالملک) دارای ۱۴۰ سال قدمت و پلانی مستطیل شکل و در راستای شمالی- جنوبی است. این خانه لوکیشن فیلم روزگار غریب قبل از بازسازی نیز بوده است. این خانه لوکیشن فیلم روزگار غریب قبل از بازسازی نیز بوده است.

سالن اصلی عمارت یا شاه نشین فضایی برای مطالعه کتب و نشریات مفید و فاخر ایرانی، نمایشنامه خوانی، گالری و ... فراهم آورده و مراجعین می توانند در فصل زمستان هم از فضای کرسی برای گردهمایی های خودمانی و دوستانه و صمیمی خود استفاده کرده و هم پذیرایی مختصری شوند.


برگرفته از : arel.ir

شنبه 31 تیر 1396 ساعت 14:07  
 نظرات